Damian i Rafael Sobczyk de Sá

(@mestoslaw i @rafaelsobczykdesa)

Jesteśmy za wprowadzeniem związków partnerskich w Polsce, bo bez nich życie wielu rodzin w Polsce jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. 

W październiku 2023 wzięliśmy ślub w Brazylii, ojczyźnie Rafaela. Był to dla nas bardzo ważny moment, który świętowaliśmy z przyjaciółmi. Od tego czasu w pełni staliśmy się rodziną Sobczyk de Sá. Choć na razie tylko Rafael ma nasze nazwisko w dokumentach, bo Polska nie uznaje tego związku. 

Sformalizowanie związku jest ważne nie tylko ze względów symbolicznych ale również praktycznych. Dla dobra dziecko Rafaela, jako nasz nowy dom wybraliśmy Portugalię. Dlaczego? W Polsce bylibyśmy dla siebie obcymi ludźmi. Jak w takiej sytuacji zalegalizować pobyt rodziny polsko-brazylijskiej? Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak załatwić sprawy w urzędzie? Co jeśli dziecko trafi do szpitala? Tych przeszkód dla tęczowych rodzin jest multum. 

W Portugalii nikogo nie dziwi para jednopłciowa z dzieckiem. W urzędach czy w szkole jesteśmy traktowani jak każda inna rodzina. Ot, na zebranie rodziców w szkole przychodzi ojciec i ojczym. Wszędzie swobodnie możemy mówić, że jesteśmy małżeństwem bez obawy o dyskryminację czy mowę nienawiści. 

Tak też powinno być w Polsce! Wprowadzenie związków partnerskich to bardzo prosta rzecz, która sprawi, że Polska będzie wreszcie w pełni dbała o rodziny i stanie się lepszym krajem do życia dla wielu osób.